Sklep internetowy w USA

Czy da się zarobić na prowadzeniu sprzedaży internetowej w Stanach Zjednoczonych? Czy warto inwestować w budowanie sklepu internetowego w USA? Wielu przedsiębiorców z Polski nie do końca wierzy w silę sprzedaży internetowej jak i szanse polskiego przedsiębiorcy na zbudowanie sprzedaży internetowej będąc po drugiej strony oceanu.

Otwarcie sprzedaży internetowej w USA
Elementy sprzedaży internetowej w USA

Dla przedsiębiorców wytrwałych, otwartych na ciągle pozyskiwanie wiedzy i gotowych na nowe wyzwania udaje się to zrobić. Jeden z moich europejskich klientów w ciągu paru lat zbudował sklep internetowy skierowany na rynki zagraniczne, przez który sprzedaje swoje produkty także na rynku USA. Zapewne nie było to proste, ale jak mówią w USA nic co jest łatwe nie jest warte walki. Nie jestem wielkim ekspertem od e-commerce, to nie moja rola ani wartość którą dostarczam swoim klientom, ale podczas współpracy z europejski klientem dowiedziałem się wiele ciekawych informacji związanych ze sprzedażą internetową. Oto niektóre z nich.

Sprzedaż internetowa w USA wymaga odpowiedniego produktu

Jeżeli masz zamiar sprzedawać w USA coś co według Ciebie jest dobre lub dobrze sprzedaje się w Europie to jesteś w olbrzymim błędzie. Nie jest ważne co Ty chcesz sprzedawać w Stanach Zjednoczonych, ale co poszukuje Twój potencjalny klient w USA lub czy Twój produkt rozwiązuje prawdziwy problem klienta amerykańskiego.

Poważne marze na produktach sprzedawanych w USA

Jeżeli Twoje marze są bardzo niskie, nie będziesz posiadał wystarczająco środków, żeby opłacać koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w USA. To nie będzie jedynie opłata za założenia firmy w USA. Twoje miesięczne wydatki nie skończą się na opłaceniu magazynu w Stanach Zjednoczonych. Musisz być gotowy do opłacania profesjonalistów którzy będą wspierać Twoja firmę na rynku USA- co jest 3 razy droższe niż w Polsce. Nie będziesz mógł liczyć na księgowego z Polski lub znajomego prawnika ze studiów. Twój sklep internetowy w USA będzie potrzebował specjalistycznego wsparcia w takich kwestiach jak naliczanie i odprowadzanie podatków stanowych od sprzedaży.

Inwestowanie w promocję i reklamę w USA

W 99% przypadków nikt w USA nie zna Twojego europejskiego produktu. Musisz przemyśleć i dotrzeć do dobrze wyselekcjonowanej grupy potencjalnych klientów w Stanach Zjednoczonych, chyba że masz milionowy budżet na reklamę skierowana do ponad 300 milionów ludzi. Twój produkt skierowany na Stany Zjednoczone musi pojawiać się na ekranach urządzeń mobilnych, lub na Instagramie i Facebook. Musisz nieustanie przygotowywać, prowadzić i analizować kampanie e-marketingowe prowadzone na rynku USA. Jeden z moich europejskich klientów wydał i nieustanie wydaje na reklamę internetową sumę w okolicy 1 miliona dolarów.

Sklep internetowy w USA reklama w USA
Sklep internetowy w USA i reklama internetowa USA

Dobry i kompetentny TeamUSA

Zbudowanie poważnej sprzedaży internetowej w USA wymaga posiadania grupy ludzi którzy będą posiadać odpowiednią wiedze a także będą czuć rynek amerykański. Będziesz potrzebować osoby do komunikacji z potencjalnymi klientami, jak i do obsługi klientów w USA w amerykańskiej strefie czasowej.

Sprzedaż na Amazon.com w USA nie dla wszystkich

Jest możliwe zbudowanie poważnej sprzedaży internetowej w USA nie używając kanału Amazon. Tak, traci się w ten sposób szanse na sprzedaż do 300 milionów konsumentów z których znaczna część wydaje ponad 1000 dolarów miesięcznie na zakupy internetowe. Z drugiej strony sprzedaż na Amazon wymaga poświecenia olbrzymiej ilości czasu ludzkiego, opłaty Amazon mogą sięgać 30%, a konto sprzedawcy może być zablokowane z bardzo mało poważnej przyczyny.

Reasumując, obecnie jest wiele ofert w Internecie promujących przeszkolenia jak szybko zarobić na Amazon. Niestety w większości są one prowadzone przez ludzi którzy nie osiągnęli olbrzymiego sukcesu w sprzedaży internetowej, nie mówiąc o sprzedaży poza Amazonem. Zbudowanie sklepu internetowego w USA wymaga czasu, jak i nakładów finansowych.

Myślisz ze sklep internetowy w USA jest odpowiednim kanałem sprzedaży dla Twojej firmy?

Jeżeli posiadasz ciekawe produkty i jesteś zainteresowany stworzeniem sklepu internetowego w USA i wykorzystaniu wiedzy i doświadczeń mojego klienta, napisz do mnie email.

Internacjonalizacja i ekspansja zagraniczna na rynek USA

Internacjonalizacja polskie firmy rynek USA
Internacjonalizacja rynek USA

Co napotka polski przedsiębiorca planujący internacjonalizację, ekspansję zagraniczną na rynek USA? Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy z Polski, Firmy X, otrzymałem poniższy materiał opisujący praktyczne aspekty które napotka polska firma wprowadzającą polski produktu na rynek USA. Przedstawiony materiał powinien być wykorzystany przez polskie firmy przy tworzeniu początkowej strategii wejścia na rynek USA. Dla osób zainteresowanych głębszą edukacją o kwestiach poruszonych w tym materiale dołączyłem linki do moich stron gdzie znajduje się więcej informacji o tematach poruszonych w materiale.

Jako Firma X jesteśmy z kraju, który jako miejsce produkcji, nie ma wartościowej marki Made in Poland. W przypadku firm z wielu innych krajów, marka kraju pochodzenia jest wartością dodaną produktu. W przypadku Polski, raczej obniża wartość produktu, w oczach klientów na zagranicznych rynkach. Dlatego my jako Firma X, sami musimy szukać unikalnych możliwości zdobycia przewagi konkurencyjnej, na zagranicznych rynkach. Bo jeżeli chcemy zmierzyć się z konkurencją na rynkach zagranicznych, to nie mamy szans, jeżeli naszą przewagą konkurencyjną, będzie jedynie niższa cena. Najlepiej mieć wiele przewag konkurencyjnych takich jak:

Jako Firma X musimy robić wszystko, aby utrzymywać przewagę konkurencyjną. Jest to trudne na rynkach zagranicznych, a szczególnie trudne na rynkach zagranicznych bardzo konkurencyjnych, takich jak np. rynek USA (największy rynek dóbr konsumpcyjnych na świecie), lub stawiających różne bariery importowe takich jak np. rynek chiński, Brazylii czy Rosji.

Moje doświadczenia dotyczące internacjonalizacji firmy

Firma X jest małą firmą, ale prawie 100% produkowanych urządzeń sprzedajemy na eksport, głównie na najbogatsze rynki świata. Tam musimy się mierzyć, z obecną na tych rynkach międzynarodową konkurencją. Nasze wyroby, nawet kiedy wchodzą na zagraniczny rynek w układzie B2B (dotyczy to np. rynku Chin, Rosji czy Indii), to ostatecznym odbiorcą na tych rynkach, jest najczęściej klient indywidualny. Jako mała firma, musieliśmy znaleźć najbardziej efektywny sposób dotarcia do konsumenta na tych zróżnicowanych rynkach (geograficznie, kulturowo, ekonomicznie) i spróbować namówić konsumentów z tych rynków, do kupna produkowanych przez nas polskich produktów, a nie od naszej konkurencji. Ten konsument jednak ciągle się zmienia, pod wpływem trwającej od kilkunastu lat rewolucji technologicznej. Ten konsument to osoba, która nie tylko zmieniła sposób, w jaki komunikuje się z otaczającym ją światem, ale także to, jak podejmuje decyzje zakupowe i jakie ślady po sobie zostawia.

Te okoliczności sprawiły, że każdego dnia stoi przed nami ogromne wyzwanie, w postaci doboru odpowiednich narzędzi współpracy z klientem. Musieliśmy tworzyć coraz to nowe narzędzia, które pomagają nam pozyskać klienta i zaoferować mu produkt, który kupi, a także odbierze w wybranym przez siebie czasie i miejscu.

Dla mojej firmy czasy, w których najbardziej liczył się dobry produkt w dobrej cenie (dla klienta), oferowany na zagraniczny rynek poprzez udział np. w zagranicznych targach, już dawno minęły (ostatni raz byliśmy na targach 20 lat temu). Ten system dotarcia do klienta był dla nas zbyt wolny (po co czekać na udział w targach, aby pokazać produkt), nieefektywny ekonomicznie (po co nam dodatkowy pośrednik w sprzedaży na zagranicznym rynku, skoro są bardziej efektywne narzędzia umożliwiające sprzedaż).

Polska nie zauważa, że internetowy rynek rośnie w tempie 15-20% rocznie. Rośnie też zaufanie klientów do tego kanału, a sam trend jest coraz silniejszy. – Jest takie powiedzenie, że przypływ podnosi wszystkie łódki. I ten przypływ właśnie się zbliża. To dotyczy produktów, ale także i usług, które jeżeli są powiązane ze sprzedażą online, coraz bardziej się rozwijają.

Klient, szczególnie z zasobnym portfelem na bogatych rynkach zagranicznych nie ma czasu, na odwiedzanie wielu sklepów stacjonarnych, dla porównania produktów i wyborze tego najlepszego dla siebie. W USA już ponad 40% klientów, jeżeli chce kupić jakieś dobro konsumpcyjne, to wchodzi na AMAZON. Sprawdź co będzie potrzebne do prowadzenia sprzedazy na Amazon USA. To na Amazon.com odbywa prezentacja i konfrontacja polskiego produktu z ofertą innych firm. Jeżeli polska firma jest w stanie tam wygrywać, to wtedy ma szansę umacniać swoją pozycję, na danym rynku zagranicznym.

A w jaki sposób my wygrywamy na AMAZON? Nie ceną i nie krajem pochodzenia, ale samym produktem i sposobem prezentacji naszych wyrobów.

Podobnie jest z naszą stroną internetową. To ona jest naszą „wirtualną ręką”, wyciągniętą z ofertą naszych urządzeń do potencjalnych klientów. Jednak pomimo tego, że wygrywamy walkę o klienta naszą stroną internetową, to nie ustajemy w wysiłku, aby budować kolejne jeszcze lepsze wersje tej strony. Dowiedz się więcej o elementach sprzedaży internetowej do USA.

Walka o zagranicznego klienta dzisiaj, coraz bardziej przenosi się do internetu i generalnie zaczyna ogarniać cały świat. Przewagę konkurencyjną zdobędą w nim ci, którzy pierwsi wprowadzili innowacyjne systemy, takie jak np. firma AMAZON czy GOOGLE. My musimy za nimi podążać i wykorzystywać narzędzia, które nam udostępniają (oczywiście za grube pieniądze). Ale jednocześnie myśleć już o tym, że zdobycie przewagi konkurencyjnej w sposobie dotarcia z ofertą do klientów na całym świecie, niedługo już nie wystarczy. Bo tak jak kiedyś tylko niektórzy mieli dostęp w handlu do transportu morskiego czy kolejowego i oni dynamicznie się rozwijali, tak przewaga konkurencyjna w systemie sprzedaży online, też kiedyś przestanie być przewagą.

I wtedy jak zawsze w historii, liczyć się będą faktyczne korzyści z posiadania produktu lub usługi, które oferuje firma. My jako Firma X nie ustajemy w pracy, nad budowanie jeszcze lepszych produktów które mają zastosowanie w innych branżach.

Dlatego według mnie bardzo ważne jest to, abyśmy zauważyli, co będzie dawało szansę zbudowania przewagi konkurencyjnej polskim firm, w krótkiej i długiej perspektywie czasu. Według mnie czas, kiedy warto wspierać firmy w ich internacjonalizacji poprzez np. udział w targach się kończy.

Uważam, że musimy zacząć tworzyć taki system, żeby polscy przedsiębiorcy sami tworzyli i sprzedawali globalnie swoje towary. Technologia wspiera dzisiaj takie firmy, a internet daje takie możliwości.

Co powinna zrobić polska firma wchodząca na rynek USA?

Powinniśmy postawić przede wszystkim na szybkość i efektywność działania.  Czyli zacząć wspierać firmy, które wykorzystują technologie związane z handlem internetowym. Dlaczego powinniśmy to zrobić? Bo na dzisiaj fakty są takie, że komunikowanie się z coraz większą szybkością ludzi i firm przez internet, przyśpiesza apokalipsę tradycyjnego handlu w najbardziej rozwiniętych krajach świata.

Przez pierwsze trzy i pół miesiąca 2019 roku, ogłoszono w USA zamknięcie już prawie 6 tys. sklepów stacjonarnych. To więcej niż zlikwidowano w całym 2018 roku. A firma UBS przewiduje, że do 2026 roku w Ameryce Północnej zamknie się 75 tys. sklepów. Według niej, e-commerce będzie stanowił wówczas jedną czwartą całkowitej sprzedaży detalicznej.

Dlatego polskie firmy planujące ekspansje na rynek zagraniczny taki jak USA nie będą w stanie oprzeć się tej apokalipsie tradycyjnego handlu i będą zmuszone stworzyć własne marki, w przestrzeni sprzedaży online na świecie. Sprawdz dlaczego poszukiwanie dystrybutora w USA może być nie najlepszą opcja dla polskiej firmy.

Pozostałe tematy związane z internacjonalizacją polskich firm na rynku USA

  • Wybór podmiotu zewnętrznego, posiadającego duże doświadczenie w obszarze internacjonalizacji i promocji.

Według mnie, to będzie miało kluczowe znaczenie dla polskich firm celujących w rynek USA. Ostateczne efekty sprzedaży zależeć będą od jakości wiedzy tego podmiotu zewnętrznego i ułożenia odpowiedniej struktury działania na rynku USA. Sprawdź, o co powinieneś pytać Twojego doradcę w Polsce przed założeniem firmy w USA.

  • Ochrona marki i tworzenie wizerunku marki na rynku docelowym

Ten temat jest bardzo ważny, a można powiedzieć, że ma nawet kluczowe znaczenie dla powodzenia planów związanych z internacjonalizacją. Z mojego doświadczenia wiem, że mały odsetek firm w Polsce rozumie to, czym jest znak towarowy i marka. I jakie jest ich znaczenie, dla wartości i przyszłości firmy. Większość firm używa nazw firm, które nie są zarejestrowanymi znakami towarowymi. Nie są więc także ich marką. Dopóki te firmy działają w Polsce, to najczęściej nie jest to wielki problem. Ale kiedy wchodzą na rynki zagraniczne, to mogą otrzymać potężny cios dla swojej egzystencji, kiedy okazuje się, że używają nazw, które naruszają własność do znaku towarowego/marki, innych firm na danym rynku.

Od rejestracji znaku towarowego, w zasadzie firma powinna zacząć temat związany z internacjonalizacją. Czyli uporządkować status prawny nazwy, do statusu znaku towarowego. Więcej informacji o rejestracji znaku towarowego w USA.

Następnie, kiedy już mamy zarejestrowany znak towarowy, to powinniśmy zacząć budowę marki na zagranicznych rynkach. Jako firmy z Polski nie jesteśmy w dobrej sytuacji. Z jednej strony nie ma często podstawowej wiedzy w firmach na temat brandingu (kreowaniu w umysłach konsumentów faktu istnienia, oraz pozytywnego wizerunku konkretnej marki), a z drugiej istniejące (polskie) firmy doradcze, też są bardzo słabe w tym temacie. Nie mają po prostu doświadczeń, z budową marki firm na zagranicznych rynkach.

Jak wygląda założenie konta bankowego w USA

Jeden z moich ostatnich projektów przy którym doradzałem klientowi z Europy to pomoc przy rozpoczęcie sprzedaży internetowej w USA. Stworzenie sprzedaży internetowej na terenie USA czy to przez własny sklep internetowy, czy to przez Amazon FBA wymaga przygotowanie paru elementów potrzebnych do prowadzenia działalności e-commerce na rynku amerykańskim. Jednym z elementów wymaganych do rozpoczęcia i prowadzenia sprzedaży internetowej w USA jest założenie konta bankowego w banku w USA.

Założenie konta bankowego w New Jersey USA

Konto bankowe w USA
Założenie konta w USA

Cały projekt w USA rozpoczął się od rozmowy telefonicznej, gdzie klient przedstawił swoja wizje zbudowania poważnej sprzedaży przez Amazon w USA- 20 tys. dolarów wzwyż. Oczywiście dla przeciętnego klienta spoza USA, który nie miał wcześniej styczności z realiami praktycznymi rynku amerykańskiego, trudno jest wyobrazić sobie, że otwarcie konta w USA nie można załatwić w jeden dzień i wymaga to przygotowania, jak i trochę kreatywności. Muszę tutaj przyznać, że klient miał duże szczęście z tym projektem, ponieważ w przeciągu ostatnich lat parokrotnie otwierałem konta bankowe dla spółek w USA w których udziałowcami były osoby fizyczne z Europy, między innymi rezydenci podatkowi Polski. Otwarcie konta w banku w USA jest „proste” jeżeli rozumie się parę lokalnych ograniczeń. Warto tutaj przedstawić pierwszy lekcję praktyczną:

Konto w banku USA założone przez osoba nie rozumiejącą lokalnych regulacji prawnych będzie w jeszcze szybszym czasie zamknięte przez amerykański bank niż zostało „sprytnie” założone. 

Podczas rozmowy poinformowałem klienta, że potrzebuje około 4 tygodni, aby przygotować się na jego przyjazd do USA w celu otwarcia konta bankowego w USA. 

Co wymaga bank w USA przy otwarciu rachunku bankowego dla udziałowca zagranicznego

Ponieważ omawiamy temat założenia konta bankowego w USA, wiec pierwszym wymaganym element takiego projektu jest założenie spółki w USA. Założenie firmy w USA można przeprowadzić w bardzo sprawny sposób. Proces rejestracji spółki w amerykańskim stanie nazwijmy go „x”, przeprowadziłem w przeciągu 3 dni. Następnym krokiem było uzyskanie amerykańskiego numeru podatkowego EIN. Podczas gdy uzyskanie numer EIN dla amerykańskiego udziałowca można przeprowadzić bardzo sprawne- można to załatwić w 10 minut, uzyskanie numeru podatkowego dla udziałowca zagranicznego w spółce spoza USA ciągle wymaga fizycznego wypełnienia formy podatkowej, podpisu długopisem, a także przesłania wypełnionej formularza do Amerykańskiego Urzędu Podatkowego za pomocą faksu. To jedna z przyczyn dlaczego ciągle posiadam numer faksu w USA. Muszę przyznać, że Urząd IRS ostatnio działa bardzo sprawnie i klient otrzymał swój  amerykański NIP w przeciągu 5 dni.

Wizyta w USA w celu otwarciu konta w banku w US

Po przybyciu klienta do USA, mieliśmy ustalone spotkania z amerykańskimi bankierami. Pierwszy bank w USA który odwiedziliśmy był zupełnym nie wypałem. Bankier przejrzał dokumenty spółki w USA i zaczął pytać się o indywidualny numer podatkowy, tzw. social security number, polskiego udziałowca w spółce w USA. Próbowałem mu wytłumaczyć, iż klient nie posiada takiego numeru bo nie jest rezydentem podatkowym USA, ale nie przekonało to bankiera. W drugim banku było już lepiej, bankier nie pytał się o numer indywidualny ale o rachunek za dostarczanie gazu ziemnego. Argument, iż firma jest w fazie organizacyjnej w Stanach Zjednoczonych nie pomógł. Więcej zrozumienia znaleźliśmy w banku w USA #3. Bankier przejrzał dokumenty i założył konto bankowe w USA.  Klient nawet otrzymał kartę bankową od razu w banku, którą mógł tego samego dnia używać do dalszych kroków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w USA. Postawiliśmy pierwszy krok, ale i trafiliśmy na pierwsze ograniczenie. Bank w USA w którym klient założył konto bankowe posiada ograniczenia dotyczące przesyłanie przelewów bankowych. Dzienny limit na przelewy z konta bankowego wynosi $3000. Ponieważ klient jest w biznesie e-commerce, prowadzi sprzedaż internetową w USA ten limit nie jest najlepszym rozwiązaniem praktycznym. W ostatnim banku w którym otwieraliśmy konto bankowe w USA odnieśliśmy największy sukces. Bankier nie pytał się o dziwne rzeczy, nierealne do uzyskania przez zagranicznego udziałowca w spółce w USA. Dokumentacja spółki w USA była wystarczająca do celów bankowych, a klient musiał jedynie przedstawić dokumenty potwierdzające jego adres i tożsamość w Polsce. Konto bankowe w USA zostało założone! Tutaj warto dodać, iż „założone” nie oznaczało aktywne. Klient nie mógł używać konta do momentu, kiedy nie otrzymał listu z amerykańskiego banku na adres w Stanach Zjednoczonych z dalszymi instrukcjami jak aktywować konto bankowe w USA. 

Jak założyć konto bankowe w USA

Jeżeli potrzebujesz otworzyć konto bankowe w USA do prowadzenia działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych nie wymaga to jedynie tańszego założenia firmy w USA przez Internet używając serwis USAcorp lub Legalzoom. Podczas rejestracji spółki w USA trzeba strategiczne planować wybrane elementy tego procesu, żeby ułatwić życie bankiera zakładającego konto firmowe dla Twojej firmy w USA. Potrzeba tez posiadać wiedze praktyczna w których amerykańskich bankach, udziałowiec z Polski ma największe szanse założyć konta w banku w US, jak takie konto bankowe w USA utrzymać tak, aby nie było zawieszone po paru miesiącach prowadzenia działalności w Stanach Zjednoczonych. Tak, klienci z Polski mieli zablokowane konta bankowe w USA.  Stad warto zatrudnić lokalnego doradcę w USA który pomoże Twojej firmie przeprowadzić sprawny proces założenia konta bankowego w USA.

Konto bankowe USA- wznowienie z Września 2019

Firma z Polski otworzyła konto bankowe w USA poprzez mało doświadczonego pośrednika w Stanach Zjednoczonych. Rezultat? W rzeczywistości nominowany dyrektor firmy w USA posiadał pełną kontrolę nad kontem bankowym firmy w USA z polskim udziałowcem. Po paru miesiącach konto bankowe w USA zostało zamknięte przez amerykański bank, a polski klient został bez konta bankowego w USA z wekslem z USA którego nie może zrealizować…

Wprowadzenie kosmetyków na rynek USA

Sprzedaż europejskiego kosmetyku na rynku USA wymaga zapoznania się z wymogami prawo kosmetycznego w USA. Produkt kosmetyczny oferowany na rynku USA, zarówno ten który jest oferowany w klasycznym kanale sprzedaży detalicznej, jak i ten sprzedawany przez Amazon.com, musi być zgodny z regulacjami prawnymi w USA. Jednym z takich wymogów jest dostosowanie etykiety kosmetyku przepisów prawa kosmetycznego w Stanach Zjednoczonych. Etykieta produktu kosmetycznego oferowanego na terenie USA podlega wielu amerykańskim regulacjom prawnym .

Etykieta produktu kosmetycznego w USA

Oto przykład kosmetyku który jest produkowany w Polsce i planowany do do sprzedaży wysyłkowej w USA. Jak widać są trzy główne aspekty które wymagały dostosowania produktu kosmetycznego do przepisów prawnych w USA.

Etykieta kosmetyku w USA
Etykieta kosmetyku w USA
  • Produkt kosmetyczny sprzedawany w USA nie może używać składników zakazanych w Stanach Zjednoczonych.
  • Produkt kosmetyczny nie może zawierać treści sugerujących właściwości lecznicze ponieważ taki produkt będzie uznany za lek w Stanach Zjednoczonych, co wiąże się z bardziej rygorystycznymi wymogami prawnymi w USA.
  • Szata graficzna opakowania musi spełniać specyficzne wymogi prawa federalnego w USA.

Dlaczego znajomość prawa kosmetycznego w USA jest tak ważna

Dopracowanie i dostosowanie etykiety produktu kosmetycznego pozwoliło Klientowi na unikniecie wielu kosztownych niespodzianek w Stanach Zjednoczonych. W przypadku wprowadzenia produktu do sprzedaży na Amazon w USA i zwrotu produktu przez konsumenta który doświadczył negatywne skutki uboczne, firma Amazon dokładniej przyjrzałby się polskiemu produktowi kosmetycznemu sprzedawanemu na platformie Amazon.com. Warunki sprzedaży na Amazon.com wymagają od sprzedawcy Amazon, aby jego każdy produkt sprzedawany w USA był zgodny z wymogami prawa amerykańskiego. Prawnicy Amazon bardzo szybko ustala, iż oferowany kosmetyk z Polski nie spełnia wymogów prawa w USA, co da firmie Amazon podstawę do zawieszenia sprzedaży na Amazon, włącznie z zablokowanie konta Amazon. Polski sprzedawca kosmetyków nie zgodnych z prawem USA nie tylko straciłby dochodowy kanał sprzedaży w USA, ale także setki tysięcy dolarów na stworzenie nowego produktu kosmetycznego, przerobienie opakowań i materiałów marketingowych.