W 2020 roku sprzedaż na rynkach zagranicznych stało się kuszącym kanałem sprzedaży dla wielu europejskich firm. Rynek USA zaczyna o wiele szybciej podnosi się po skutkach pandemii. Amerykański rząd aktywuje olbrzymie fundusze na rozwój gospodarki, amerykańscy konsumenci posiadają rekordowe oszczędności, a ponad w Kwietniu 2021 roku bardzo duża liczba konsumentów w USA jest już zaszczepiona. Jest raczej pewne ze amerykański rynek najszybciej będzie próbował nadrobić stratę wywołane w 2020 roku. Jak europejskie firmy planują wykorzystać ta szanse? Jednym z najbardziej popularnych kanałów sprzedaży jest rozpoczęcie sprzedaży internetowej na amazon.com.

Wprowadzenie nowego produktu na rynek amerykański

Pomimo iż wielu potencjalnych sprzedawców z Europy myśli ze uruchomienie sprzedaży na Amazon. com może być szybkie i proste, nie jest to zbyt prawdziwą konkluzją.  Kto jest odpowiedzialny za dostosowanie produktu sprzedawanego na Amazon w USA?  Czy jest to producent, firma Amazon czy też sprzedawca na amazon.com? Przy prowadzeniu sprzedaży na rynku USA, podmiotem odpowiedzialnym za sprzedaż produktów zgodnie z prawem USA jest jedynie sprzedawca. Regulamin sprzedaży na Amazon podkreśla to bardzo jasno mówiąc, iż produkt wprowadzony do sprzedaży na platformie amazon.com musi odpowiadać wymogom prawa federalnego jak i stanowego.

Co Amazon wymaga od europejskiego sprzedawcy wprowadzającego produkt do USA

Odpowiedz na to pytanie będzie zależna od kategorii sprzedawanego produktu. Na przykład przy sprzedaży kosmetyków w USA, Amazon będzie wymagać dostarczenia rezultatów laboratoryjnych przedstawiających składniki użyte w produkcie. W przypadku sprzedaży produkty dla dzieci na rynku Amazon, firma Amazon może zażądać dostarczenia etykiety produktu. Etykieta produktu dla dzieci powinna zawierać między innymi: nazwę producenta, datę produkcji produktu, numer seryjny, miejsc produkcji. W przypadku sprzedazy produktu dla dzieci produkowanego poza USA, importer produktu- sprzedawca na amazon.com jest odpowiedzialny za powyższe wymogi prawne. Produkt wprowadzany na rynek amerykański musi także spełniać wymogi stanowe, gdzie obecnie Kalifornia jest stanem z najtrudniejszymi wymogami prawnymi. Warto zaznaczyć, iż regulacje prawne w Kalifornii mogą zabraniać użycie pewnego składnika w produkcie sprzedawanym na terytorium Kalifornii podczas gdy ten sam produkt będzie zgodny z regulacjami stanowymi w pozostałych 49 amerykańskich stanach.

Opakowanie produktu sprzedawanego na rynku USA

Przepisy prawne w USA wymagają od produktu wprowadzonego na rynek USA między innymi przedstawienia „country of origin”, kraju, w którym produkt został wyprodukowany, przedstawienia podmiotu, który jest dystrybutorem produktu na rynku USA, użycia odpowiedniego rozmiaru czcionki. Stanowe przepisy mogą narzucać dodatkowe restrykcje dotyczące ciężkich metali użytych w opakowaniu produktu.

Wprowadzenie nowego produktu na rynek v. prawo w USA

Brak znajomości prawa w USA nie może być zlekceważony przez europejski podmiot wprowadzający produkt na rynek USA. Niedostosowanie produktu wprowadzonego na rynek USA może będzie kosztownym błędem dla europejskiego sprzedawcy na amazon.com. Jeżeli potrzebujesz pomoc w rozwiązaniu powyższych kwestii, proszę o kontakt.