Jeden z projektów, przy którym Merxton doradzał klientowi z Europy to pomoc przy rozpoczęciu sprzedaży internetowej na rynku USA. Stworzenie sprzedaży internetowej na terenie USA czy to przez własny sklep internetowy, czy to przez Amazon.com wymaga rozwiązania paru kwestii potrzebnych do prowadzenia działalności e-commerce na rynku amerykańskim. Jedna z tych kwestii jest założenie firmowego konta bankowego w USA.

Konta bankowe w USA
Konto bankowe w USA

Otwarcie rachunku bankowego w USA dla udziałowca zagranicznego

Cały projekt rozpoczął się od rozmowy telefonicznej, gdzie klient z Polski przedstawił swoją wizję zbudowania sprzedaży na amazonc.com, powyżej 20 tysięcy dolarów miesięcznie. Dla przeciętnego zagranicznego sprzedawcy, który nie miał wcześniej styczności z realiami praktycznymi rynku amerykańskiego, trudno jest wyobrazić sobie, że otwarcie konta w USA będzie dużą barierą. Ale taka jest rzeczywistość w Stanach Zjednoczonych. W praktyce nie jest realne otwarcie konta bankowego w USA w przeciągu jednego dnia. Klient miał duże szczęście z tym projektem, ponieważ w przeciągu ostatnich lat parokrotnie otwieraliśmy konta bankowe dla spółek w USA, w których udziałowcami byli zagraniczni udziałowcy, między innymi rezydenci podatkowi Polski.
Otwarcie konta w banku w USA jest „proste” jeżeli rozumie się lokalne ograniczenia. Warto tutaj zaznaczyć następujący fakt. Konto w banku USA założone przy pomocy zagranicznego doradcy nierozumiejącego lokalne regulacje prawne i prawo bankowe może być zamknięte przez amerykański bank w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Pierwszym krokiem związanym z otwieraniem firmowego konta bankowego w Stanach Zjednoczonych jest założenie spółki w USA. Założenie firmy w USA można przeprowadzić w bardzo sprawny sposób. W przypadku opisywanego projektu proces rejestracji spółki w USA, przeszedl sprawnie- podmiot był zarejestrowany w przeciągu 3 dni. Następnym krokiem było uzyskanie amerykańskiego numeru podatkowego dla amerykańskiego podmiotu. Podczas gdy uzyskanie numer EIN dla amerykańskiego udziałowca można przeprowadzić bardzo sprawne- można to załatwić w 10 minut, uzyskanie numeru podatkowego dla udziałowca zagranicznego w spółce spoza USA ciągle wymaga fizycznego wypełnienia formy podatkowej, podpisu długopisem, a także przesłania wypełnionej formularza do Amerykańskiego Urzędu Podatkowego, IRS. Ponieważ Urząd IRS ostatnio działa bardzo sprawnie i klient otrzymał swój amerykański NIP w przeciągu 5 dni. Klient z Polski był gotowy na przyjazd do USA na ustalone spotkania z amerykańskimi bankierami.

Pierwszy bank w USA, z którego usług chcieliśmy skorzystać okazał się zupełnym nie wypałem. Bankier przejrzał dokumenty spółki w USA i zaczął pytać się o indywidualny numer podatkowy, tzw. social security number, polskiego udziałowca w spółce w USA. Wytłumaczenie, iż klient nie posiada takiego numeru, bo nie jest rezydentem podatkowym USA, ale nie przekonało bankiera. W drugim banku było już lepiej, bankier nie pytał się już o numer indywidualny, ale o rachunek za dostarczanie gazu ziemnego. Argument, iż firma jest w fazie organizacyjnej w Stanach Zjednoczonych nie pomógł. Więcej zrozumienia znaleźliśmy w banku #3. Bankier przejrzał dokumenty i założył konto bankowe w USA. Klient nawet otrzymał kartę bankową, którą mógł tego samego dnia używać do dalszych kroków związanych z rozwojem działalności gospodarczej w USA.

Polski klient osiągnął swój cel, ale i trafiliśmy na pierwsze ograniczenie. Bank w USA w którym klient założył konto bankowe posiada ograniczenia dotyczące przesyłanie przelewów bankowych. Dzienny limit na przelewy z konta bankowego wynosi $3000. Ponieważ klient jest biznesem e-commerce, prowadzi sprzedaż internetową w USA, taki rodzaju limit jest dużym utrudnieniem praktycznym. W ostatnim banku na naszej liście odnieśliśmy największy sukces. Bankier nie pytał się o dziwne rzeczy, nierealne wymogi których nie może spełnić zagraniczny udziałowiec w spółce w USA. Zgromadzona rachunki i dokumentacja spółki w USA była wystarczająca do celów bankowych, a klient musiał jedynie przedstawić dokumenty potwierdzające jego adres i tożsamość w Polsce. Konto bankowe w USA zostało założone!

Na co zwrócić uwagę po założeniu konta bankowego w USA

Tutaj warto dodać, iż „założone” konto bankowe nie oznaczało aktywne rachunek bankowy. Klient z Polski nie mógł używać założonego konta do momentu do momentu otrzymania korespondencji bankowej z dalszymi instrukcjami. Jeżeli Twoja europejska firma potrzebuje otworzyć konto bankowe w USA bądź ostrożny przy wyborze doradcy. „Tańsze” założenia firmy w USA przez Internet używając serwisu USAcorp lub Legalzoom moze byc bledne i kosztowne. Podczas procesu rejestracji spółki w USA trzeba strategiczne planować wybrane każdy ruch, żeby ułatwić życie bankiera zakładającego konto firmowe dla Twojej firmy w USA. Twój doradca na rynku USA powinien posiadać wiedze praktyczna w których amerykańskich bankach, udziałowiec z Polski ma największe szanse założyć konto w banku, i co zrobić, aby takie konto nie było zawieszone po paru miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Tak, nasi klienci z Polski mieli zablokowane konta bankowe w USA.

Ryzyko a konto bankowe USA

Jeden z naszych nowych klientów to firma w USA z polskim kapitałem, która otworzyła konto bankowe w USA poprzez mało doświadczonego pośrednika w Stanach Zjednoczonych. Rezultat? Nominowany dyrektor firmy w USA posiadał pełną kontrolę nad kontem bankowym firmy w USA. Po paru miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej w USA amerykańskie konto bankowe zostało zamknięte przez bankiera w USA. Polski udziałowiec został z aktywną działalnością gospodarczą w USA, ale niestety bez konta bankowego w USA. Klient także posiadał amerykańskie weksle bankowe na dziesiątki tysiące dolarów, którego nie mógł nigdzie zrealizować.

Konto bankowe w USA w 2022
Otwarcie konta bankowego w USA dla udziałowca z Polski jest ciągle utrudnionym zadaniem. Jeżeli jesteś poważnym podmiotem gospodarczym z Europe i potrzebujesz pomoc przy otwarciu rachunku bankowego w USA w 2022 roku, napisz do nas.