Założenie konta bankowego w USA

Jeden z naszych projektów na rynku amerykańskim to doradztwo dla europejskiej firmy rozpoczynającej sprzedaż internetową w Stanach Zjednoczonych. W tym celu pomagaliśmy klientowi w stworzeniu minimalnej infrastruktury na terenie USA potrzebnej do prowadzenia sprzedaży internetowej w Stanach Zjednoczonych. Prowadzenia sprzedaży internetowej na amerykańskim rynku czy to przez własny sklep internetowy, czy to przez marketplace Amazon.com wymaga rozwiązania kwestii przyjmowanie płatności z USA i założenie konta bankowego w Stanach Zjednoczonych.

Przyjmowanie płatności z USA a otwarcie rachunku bankowego w USA

Prowadzenie sklepu internetowego w USA wymaga zrozumienia, w jaki sposób konsumenci w USA dokonują płatności za zakupione produkty lub usługi. Według danych Amerykańskiego Banku Federalnego amerykańscy konsumenci w większości przypadków używali kart kredytowych i kart debetowych do robienia płatności internetowych. Stąd poważny sklep internetowy działający na rynku USA musi oferować opcje przyjmowani płatności amerykańskimi kartami kredytowymi lub będzie tracić dużo potencjalnej sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Przyjmowanie płatności amerykańskimi kartami wymaga posiadania konta bankowego w USA, dlatego otwarcie konta w USA dla podmiotu prowadzącego sprzedaż internetową jest tak ważnym elementem strategii e-commerce na rynek USA.

Przyjmowanie Płatności z USA
Przyjmowanie Płatności z USA

Wybrane kwestie związane z otwarciem konta bankowego dla jednego z naszych klientów. Projekt otwarcia konta bankowego dla klienta prowadzącego działalność e-commerce rozpoczął się od rozmowy telefonicznej, gdzie klient z Polski przedstawił swoją wizję zbudowania sprzedaży na amazon.com, powyżej 20 tysięcy dolarów miesięcznie. Dla przeciętnego zagranicznego sprzedawcy, który nie miał wcześniej styczności z realiami praktycznymi rynku amerykańskiego, trudno jest wyobrazić sobie, że otwarcie konta w USA będzie dużą barierą. Ale taka jest rzeczywistość w Stanach Zjednoczonych. W praktyce nie jest realne otwarcie konta bankowego w USA w przeciągu jednego dnia. Otwarcie konta w banku w USA jest „proste”, jeżeli rozumie się lokalne ograniczenia, które napotykają zagraniczny udziałowcy w amerykańskich firmach. Warto tutaj zaznaczyć, iż kont bankowe w USA założone przy pomocy doradcy nierozumiejącego lokalne regulacje prawne i prawo bankowe w Stanach Zjednoczonych może być zamknięte przez amerykański bank w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Zwykle pierwszym krokiem związanym z otwieraniem firmowego konta bankowego w Stanach Zjednoczonych jest założenie spółki w USA. Założenie podmiotu gospodarczego w USA można przeprowadzić w bardzo sprawny sposób. W przypadku opisywanego powyzej projektu, proces rejestracji spółki w USA trwał 3 dni. Następnym krokiem było uzyskanie amerykańskiego numeru podatkowego dla nowego podmiotu w USA. Podczas gdy uzyskanie numer EIN dla amerykańskiego udziałowca można przeprowadzić bardzo sprawne- można to załatwić w 10 minut, uzyskanie numeru podatkowego dla udziałowca zagranicznego w spółce spoza USA ciągle wymaga fizycznego wypełnienia formy podatkowej, podpisu długopisem, a także fizycznego przesłania wypełnionej formularza do Amerykańskiego Urzędu Podatkowego. Ponieważ w tym okresie urząd podatkowy w USA działał bardzo sprawnie, klient otrzymał swój amerykański NIP w przeciągu 5 dni. W tym momencie klient z Polski był gotowy na przyjazd do Stanów Zjednoczonych.

Założenie konta bankowego w USA 3 wymogi
Założenie konta bankowego w USA 3 wymogi

Pierwszy bank w USA, z którego usług chcieliśmy skorzystać okazał się zupełnym niewypałem. Bankier przejrzał dokumenty spółki w USA i zaczął pytać się o amerykański numer podatkowy polskiego udziałowca w spółce w USA. Wytłumaczenie, iż klient nie posiada takiego numeru, bo nie jest rezydentem podatkowym USA nie przekonało bankiera. W drugim banku było już lepiej, bankier nie pytał się już o numer indywidualny, ale o rachunek za dostarczanie gazu ziemnego. Argument, iż firma jest w fazie organizacyjnej w Stanach Zjednoczonych nie pomógł. Więcej zrozumienia znaleźliśmy w banku #3. Bankier przejrzał dokumenty i założył konto bankowe w USA. Klient nawet otrzymał kartę bankową, którą mógł tego samego dnia używać do dalszych kroków związanych z rozwojem działalności gospodarczej w USA. Polski klient osiągnął swój cel, ale i trafiliśmy na pierwsze ograniczenie. Bank w USA, w którym zagraniczny klient założył konto bankowe posiadał ograniczenia dotyczące przelewów bankowych. Dzienny limit na przelewy z konta bankowego wynosił $3000. Ponieważ klient jest biznesem e-commerce, prowadzi sprzedaż internetową w USA, taki rodzaju limit jest dużym utrudnieniem. W ostatnim banku na naszej liście odnieśliśmy największy sukces. Bankier nie pytał się o dziwne rzeczy, nierealne wymogi, których nie może spełnić zagraniczny udziałowiec w spółce w USA. Zgromadzona dokumentacja była wystarczająca do celów bankowych, a klient musiał jedynie przedstawić dokumenty potwierdzające jego adres i tożsamość w Polsce. Konto bankowe w USA zostało założone!

Na co zwrócić uwagę przed założeniem konta bankowego w USA

Tutaj warto dodać, pomimo faktu, iż klient założył konto bankowe w USA nie oznaczało to aktywny rachunek bankowy. Klient z Polski musiał czekać na dodatkowe potwierdzenie bankowe. Warto tutaj ponownie podkreślić, iż europejskie podmioty otwierające konta w USA powinny być ostrożne przy wyborze doradców. „Tańsze” założenia firmy w USA przez Internet może być kosztownym błędem. Podczas procesu rejestracji spółki w USA z zagranicznym udziałowcem trzeba strategiczne planować wybrane każdy ruch. Doradca na rynku USA powinien posiadać najnowszą wiedze praktyczną, w których amerykańskich bankach, udziałowiec z Polski ma największe szanse założyć konto bankowe, i co zrobić, aby takie konto nie było zawieszone po paru miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Tak, nasi Europejscy klienci mieli zablokowane konta bankowe w USA.

Ryzyko zamknięcia konta w amerykańskim banku

Jeden z naszych klientów to amerykańska firma z polskim kapitałem, która otworzyła konto bankowe w USA poprzez mało doświadczonego pośrednika w Stanach Zjednoczonych. Rezultat? Dyrektor firmy w USA, a nie udziałowiec, posiadał pełną kontrolę nad kontem bankowym firmy w Stanach Zjednoczonych. Po paru miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej konto bankowe w USA zostało zamknięte przez amerykańskiego bankiera. Polski udziałowiec mógł prowadzić działalnością gospodarczą w USA, ale niestety nie posiadał konta bankowego do przyjmowania płatności z rynku USA. Klient otrzymał  amerykańskie weksle bankowe na dziesiątki tysiące dolarów, których nie mógł zrealizować.