Jak wygląda założenie konta bankowego w USA

Konta bankowe w USA
Konto bankowe USA

Jeden z moich ostatnich projektów przy którym doradzałem klientowi z Europy to pomoc przy rozpoczęcie sprzedaży internetowej w USA. Stworzenie sprzedaży internetowej na terenie USA czy to przez własny sklep internetowy, czy to przez Amazon FBA wymaga przygotowanie paru elementów potrzebnych do prowadzenia działalności e-commerce na rynku amerykańskim. Jednym z elementów wymaganych do rozpoczęcia i prowadzenia sprzedaży internetowej w USA jest założenie konta bankowego w banku w USA.

Założenie konta bankowego w New Jersey USA

Cały projekt w USA rozpoczął się od rozmowy telefonicznej, gdzie klient przedstawił swoja wizje zbudowania poważnej sprzedaży przez Amazon w USA- 20 tys. dolarów wzwyż. Oczywiście dla przeciętnego klienta spoza USA, który nie miał wcześniej styczności z realiami praktycznymi rynku amerykańskiego, trudno jest wyobrazić sobie, że otwarcie konta w USA nie można załatwić w jeden dzień i wymaga to przygotowania, jak i trochę kreatywności. Muszę tutaj przyznać, że klient miał duże szczęście z tym projektem, ponieważ w przeciągu ostatnich lat parokrotnie otwierałem konta bankowe dla spółek w USA w których udziałowcami były osoby fizyczne z Europy, między innymi rezydenci podatkowi Polski. Otwarcie konta w banku w USA jest „proste” jeżeli rozumie się parę lokalnych ograniczeń. Warto tutaj przedstawić pierwszy lekcję praktyczną z rynku USA.

Konto w banku USA założone przez osoba nie rozumiejącą lokalnych regulacji prawnych będzie w jeszcze szybszym czasie zamknięte przez amerykański bank niż zostało „sprytnie” założone. 

Podczas rozmowy poinformowałem klienta, że potrzebuje około 4 tygodni, aby przygotować się na jego przyjazd do USA w celu otwarcia konta bankowego w USA. 

Co wymaga bank w USA przy otwarciu rachunku bankowego dla udziałowca zagranicznego

Ponieważ omawiamy temat założenia konta bankowego w USA, wiec pierwszym wymaganym element takiego projektu jest założenie spółki w USA. Założenie firmy w USA można przeprowadzić w bardzo sprawny sposób. Proces rejestracji spółki w amerykańskim stanie nazwijmy go „x”, przeprowadziłem w przeciągu 3 dni. Następnym krokiem było uzyskanie amerykańskiego numeru podatkowego EIN. Podczas gdy uzyskanie numer EIN dla amerykańskiego udziałowca można przeprowadzić bardzo sprawne- można to załatwić w 10 minut, uzyskanie numeru podatkowego dla udziałowca zagranicznego w spółce spoza USA ciągle wymaga fizycznego wypełnienia formy podatkowej, podpisu długopisem, a także przesłania wypełnionej formularza do Amerykańskiego Urzędu Podatkowego za pomocą faksu. To jedna z przyczyn dlaczego ciągle posiadam numer faksu w USA. Muszę przyznać, że Urząd IRS ostatnio działa bardzo sprawnie i klient otrzymał swój  amerykański NIP w przeciągu 5 dni.

Wizyta w USA w celu otwarciu konta w banku w US

Po przybyciu klienta do USA, mieliśmy ustalone spotkania z amerykańskimi bankierami. Pierwszy bank w USA który odwiedziliśmy był zupełnym nie wypałem. Bankier przejrzał dokumenty spółki w USA i zaczął pytać się o indywidualny numer podatkowy, tzw. social security number, polskiego udziałowca w spółce w USA. Próbowałem mu wytłumaczyć, iż klient nie posiada takiego numeru bo nie jest rezydentem podatkowym USA, ale nie przekonało to bankiera. W drugim banku było już lepiej, bankier nie pytał się o numer indywidualny ale o rachunek za dostarczanie gazu ziemnego. Argument, iż firma jest w fazie organizacyjnej w Stanach Zjednoczonych nie pomógł. Więcej zrozumienia znaleźliśmy w banku w USA #3. Bankier przejrzał dokumenty i założył konto bankowe w USA. Klient nawet otrzymał kartę bankową od razu w banku, którą mógł tego samego dnia używać do dalszych kroków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w USA. Postawiliśmy pierwszy krok, ale i trafiliśmy na pierwsze ograniczenie. Bank w USA w którym klient założył konto bankowe posiada ograniczenia dotyczące przesyłanie przelewów bankowych. Dzienny limit na przelewy z konta bankowego wynosi $3000. Ponieważ klient jest w biznesie e-commerce, prowadzi sprzedaż internetową w USA, ten limit nie jest najlepszym rozwiązaniem praktycznym. W ostatnim banku w którym otwieraliśmy konto bankowe w USA odnieśliśmy największy sukces. Bankier nie pytał się o dziwne rzeczy, nierealne do uzyskania przez zagranicznego udziałowca w spółce w USA. Dokumentacja spółki w USA była wystarczająca do celów bankowych, a klient musiał jedynie przedstawić dokumenty potwierdzające jego adres i tożsamość w Polsce. Konto bankowe w USA zostało założone! Tutaj warto dodać, iż „założone” nie oznaczało aktywne. Klient nie mógł używać konta do momentu, kiedy nie otrzymał listu z amerykańskiego banku na adres w Stanach Zjednoczonych z dalszymi instrukcjami jak aktywować konto bankowe w USA. 

Jak założyć konto bankowe w USA

Jeżeli potrzebujesz otworzyć konto bankowe w USA do prowadzenia działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych nie wymaga to jedynie tańszego założenia firmy w USA przez Internet używając serwis USAcorp lub Legalzoom. Podczas rejestracji spółki w USA trzeba strategiczne planować wybrane elementy tego procesu, żeby ułatwić życie bankiera zakładającego konto firmowe dla Twojej firmy w USA. Potrzeba tez posiadać wiedze praktyczna w których amerykańskich bankach, udziałowiec z Polski ma największe szanse założyć konta w banku w USA, jak takie konto bankowe w USA utrzymać tak, aby nie było zawieszone po paru miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Tak, klienci z Polski mieli zablokowane konta bankowe w USA. Stąd warto zatrudnić lokalnego doradcę w USA który pomoże Twojej firmie przeprowadzić sprawny proces założenia konta bankowego w USA.

Konto bankowe USA wznowienie z Września 2019

Firma z Polski otworzyła konto bankowe w USA poprzez mało doświadczonego pośrednika w Stanach Zjednoczonych. Rezultat? W rzeczywistości nominowany dyrektor firmy w USA posiadał pełną kontrolę nad kontem bankowym firmy w USA z polskim udziałowcem. Po paru miesiącach konto bankowe w USA zostało zamknięte przez amerykański bank, a polski klient został bez konta bankowego w USA z wekslem z USA którego nie może zrealizować.