Przejdź do treści
Strona główna » VAT USA sales tax w USA

VAT USA sales tax w USA

  Od 2020 roku dynamika sprzedaży na rynku amerykańskim zmieniła się bardzo drastycznie. Sprzedaż detaliczna prowadzana w sklepach detalicznych drastycznie spadła a sprzedaż internetowa drastycznie wzrosła. Nawet potężne marki posiadające własne sieci sklepów detalicznych lub pracujące z innymi zewnętrznymi sieciami doszły do punktu gdzie ponad 30% rocznej sprzedaży jest generowana w kanale e-commerce. Z drugiej strony mamy 50 amerykańskich stanów, które potrzebują większego dochodu do swoich kas fiskalnych. Jednym ze źródeł takiego stanowego dochodu są wpływy z podatku od sprzedaży VAT tzw. sales tax. Podmioty prowadzące sprzedaż internetowa na ternie Stanów Zjednoczonych powinni zaznajomić się, w którym kierunku podążają stanowe urzędy skarbowe w USA, a wnioski dotyczące pobierania i odprowadzenia podatków od sprzedaży internetowej powinny być wprowadzone do strategii e-commerce na rynek USA.

  Rola podatku sales tax USA

  Każdy z amerykańskich stanów posiada parę źródeł, z których generuje dochód na potrzeby swoich mieszkańców. Podczas gdy Stan New Jersey generuje znaczna część potrzebnego dochodu poprzez podatki od nieruchomości, w Stanie Texas ponad połowa dochodu stanowego pochodzi z pobierania sales tax. Pomimo iż w USA jest 50 stanów, jedynie 15 stanów jest bardzo atrakcyjne do prowadzenia poważnej działalności gospodarczej. Wśród 15-stu stanów znajduje się amerykańskie metropolie typu New Jork, San Francisco, Chicago, Miami, lub Austin. W 15-stu stanach znajduje się podmioty generujące miliardowe przychody, jak i mieszkańcy, którzy poosiadają największy dochody na głowę mieszkańca. W 12 z 15 przedstawionych stanów 25% lub więcej dochodu stanowego pochodzi ze źródła sales tax. W najbardziej dynamicznie rozwijających się stanach Texas i Floryda, aż 60% stanowego dochodu wpływa z sales tax. Dlaczego to tak ważne?

  W 2020 roku olbrzymia ilość fizycznych była zamknięta. Indywidualne małe sklepy, jak i galerie handlowe świeciły pustkami, nie generowały sprzedaży produktów a co za tym idzie nie mogły pobierać od konsumentów sales tax i przekazywać tych podatków do stanowych urzędów podatkowych. Niektóre amerykańskie stany straciły ponad 50% dochodu z tego źródła. W tym samym czasie sprzedaż internetowa, e-commerce, wzrosła o ponad 100%, nie mówiąc o jeszcze większych wzrostach sprzedaży na amazon.com i innych marketplace przygotowanych na obsługę milionów konsumentów. Do roku 2018, stanowe urzędy w USA miały ograniczone opcje w takiej sytuacji z powodu regulacji prawnych. Dla przykładu, do 2018 roku Stanowy Urząd Podatkowy w New Jersey mógł pobierać podatki sales tax tylko od podmiotów, które miały wieź podatkową ze Stanem New Jersey. Podczas gdy Stan New Jersey mógł wymagać od fizycznego sklepu znajdującego się na terenie New Jersey pobierania i przekazywania sales tax, New Jersey nie mogło wymagać od firmy w Kalifornii, która prowadziła sprzedaż wysyłkową do konsumentów mieszkających w New Jersey. Rok 2018 przyniósł drastyczne zmiany, była sprawa przed Sadem Najwyższym w USA, South Dakota v. Wayfair. Decyzja Sadu Najwyższego w tej sprawie pozwoliło indywidualnym urzędom podatkowym wymagać od sprzedawców internetowych znajdujących poza terytorium ich stanu naliczanie i przekazywanie sales tax pomimo braku oczywistej więzi podatkowej ze specyficznym stanem. Stad od 2018, w powyżej przedstawionym przykładzie Urząd Podatkowy w New Jersey posiada podstawy prawne, aby wymagać od sprzedawcy w Kalifornii pobieranie podatków sales tax, pomimo iż taki sprzedawca nie posiada fizycznej lokalizacji, biura, magazynu, itp. w New Jersey.

  Kiedy 45 z 50-ciu amerykańskich stanów pobiera podatki sales tax a Sad Najwyższy USA przychylił się do opodatkowania sprzedaży wysyłkowej, nic dziwnego, iż dużo amerykańskich stanów ruszyło w kierunku zwiększenia wpływów z sales tax poprzez wprowadzenia nowych przepisów. Dzisiaj w wielu amerykańskich stanach sprzedawca internetowy, podmiot prowadzący sprzedaż wysyłkową do USA czy biznes SaaS, będzie odpowiedzialny za rozwiązanie kwestii sales tax gdy sprzedaż przekroczy 100 tysięcy dolarów lub jedynie 200 transakcji!

  W jakim kierunku idzie podatek VAT USA

  sales tax usa vat usa
  Sales tax USA

  Po pierwsze pojawił się ciekawy trend w 15-stu amerykańskich stanach. W okresie tylko trzech lat przeciętna zależność od stanowego dochodu podatkowego wzrosła o 20%. Tylko w przeciągu 3 lat stany Floryda, Texas lub Massachusetts o wiele bardziej uzależniły się od dochodu uzyskiwanego z podatków sales tax. Czy urzędy podatkowe w tych stanach będą próbowały agresywniej nadrobić utracony dochód z podatków od sprzedaży? Kalifornia, Texas i Washington już posiadają renomę agresywnego podatkobiorcy poszukującego podmiotów nieodprowadzających podatek sales tax w ich stanach. Amazon już dawno temu przekazał informacje o największych sprzedawcach zewnętrzny dla Urzędu Podatkowego Massachusetts. Czy to są przypadki? Jak trudno znaleźć podmiot nieodprowadzający sales tax w USA?

  Czy Polska spółka działająca w USA uniknie VAT w USA

  Jaki wpływ mają powyższe informacje na podmioty spoza USA prowadzące działalność gospodarczą, sprzedaż internetową produktów lub usług na rynku USA, sprzedaż na Amazon.com? Wielu podmiotów zagranicznych jest w błędzie zakładając, iż kwestia vat-u w Stanach Zjednoczonych ichnie dotyczy. Nie pomaga tutaj ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA. Wiele zagranicznych podmiotów wychodzi z założenia, iż stanowy urząd podatkowy w USA nie zajmie się egzekwowaniem niezapłaconych podatków poza terytorium Stanów Zjednoczonych. To jest błędne myślenie. W 2021 roku każdy sprytniejszy stanowy urząd podatkowy posiada narzędzia, które pozwolą mu zając konto bankowe zagranicznego podmiotu w USA lub zablokować sprzedaż na amazon.com, lub innym marketplace. Jeżeli prowadzisz poważna działalność gospodarcza na terenie więcej niż jednego amerykańskiego stanu i planujesz dalej prowadzić taką działalność i generować dużą sprzedaż na rynku amerykańskim powinieneś przeanalizować powyższy temat VAT USA, sales tax USA, z księgowym w USA lub amerykańskim adwokatem. To może być inwestycja, która uchroni Twój biznes od wielu kosztownych błędów.

  Powyższy wpis ma jedynie służyć dla celów informacyjnych. Firma Mexton LLC nie jest Twoim doradcą prawnym lub podatkowym w USA. Jeżeli potrzebujesz pomoc z kwestią podatków sales tax napisz do nas.

  Wznowienie z 2024 roku
  Od 1 Stycznia, każda działalność gospodarczą zarejestrowaną w jednym z  amerykańskich urzędów, musi zgłosić swoich beneficjentów rzeczywistych lub naraża się na karę finansową w wysokości 500 dolarów dziennie. Wymóg rejestracji może dotyczyć europejskich firm, które działalność gospodarczą bezpośrednio z Polski. Dowiedz się więcej.